Co zrobić, gdy dziecko się odkrywa?
kwietnia 14, 2019
0
odkrywa się
,
pajacyk
,
piżama
,
piżama dwuczęściowa
,
piżama jednoczęściowa
,
sen

Czy też wstajesz w nocy i sprawdzasz, czy Twoje dziecko jest przykryte? Muszę Cię pocieszyć — mam kilka rozwiązań tego problemu. Przedstawię je Tobie, ale po kolei...
Czy można coś z tym zrobić?

Dlaczego się odkrywa?
Dzieci
najczęściej odkrywają się, gdy jest im za gorąco. Gdy są
przygniecione ciężkimi kocami i pościelami. Może wystarczy
dziecko lżej ubrać do spania lub przykryć czymś cieńszym. Ważne,
żeby nie było zbyt dużo warstw przykrycia. Jedna w zupełności
wystarczy.
Jaka temperatura?
Maluchy mają wyższą ciepłotę ciała niż dorośli. Zimne rączki i nóżki o niczym nie świadczą. Dziecku wcale nie musi być zimno. Temperaturę ciała sprawdzaj na klatce piersiowej i karku. Powinny być lekko ciepłe i suche. Idealna temperatura w sypialni dziecka to 17-18o C. Temperatura pod kołderką powinna wynosić ok 28o C. Jeżeli dziecko śpi w piżamie, a w pomieszczeniu mamy 23o C, to nawet odkrytemu dziecku będzie idealnie ciepło.
Dziecko spoci się, gdy jest mu za
gorąco. Maluch będzie miał przyspieszony oddech i pozlepiane
włoski. Gdy spocone dziecko się odkryje, jego mokre ciało szybciej
się wychładza. A to pierwszy krok do przeziębienia. Gdy jest za
gorąco, sen jest płytszy i maluch łatwiej się wybudza.
Nie
koniecznie za gorąco
Dziecko nie musi być spocone, bo jest mu
gorąco. Może poci się, ponieważ jest ubrane w nieoddychającą
piżamkę i przykryte nieoddychającą kołderką. Dlatego maluch
niechętnie się przykrywa, bo już wie, czym to pachnie. Nie czuje
się komfortowo, a kołderka aż go pali. Podstawą jest czysto
bawełniana piżamka i pościel. Ciało musi oddychać, a nie się
kisić. Lekkie i oddychające bawełniane przykrycia i piżamki są
najlepszym rozwiązaniem. Oddychają i wchłaniają wilgoć.
Bawełniana piżamka poduszka, kołderka i prześcieradło jest
koniecznością. Żadne polarowe, sztuczne kocyki nieprzepuszczające
powietrza. Zobacz również artykuł: W czym lepsza jest odzież wykonana z bawełny? Dowiesz się więcej o zaletach bawełny.
Ile warstw
Body, pajacyk, pieluszka, do tego kołderka i kocyk – 5 warstw. Też masz na sobie tyle warstw? Wystarczy pajacyk i kołderka. Nic więcej. W przypadku noworodków ważne jest zapobieganie wychłodzeniu organizmu – tzw. spowijanie. U kilkumiesięcznych dzieci jest już inaczej. Wystarczy piżamka i kołderka.
Nawyk
Może od samego początku ubierałaś dziecko za ciepło. Odkrywało się, bo było mu za gorąco i wyrobiło sobie nawyk zrzucania kołderki. Teraz, czy maluchowi jest zimno, czy nie i tak ją zrzuci, bo zawsze to robił. Nie jest przyzwyczajony do spania pod przykryciem.
Pajacyk jednoczęściowy
Starsze też się odkrywa
Starsze dziecko samo reguluje sobie temperaturę ciała. Jak za zimno się przykryje, jak za ciepło odkryje. 4-latek spokojnie sam ogania kołderkę. Jeżeli boisz się, że dziecku będzie zimno, załóż mu piżamkę dwuczęściową ze ściągaczami. Taka piżamka nie będzie się podwijać i nie odsłoni ciała. Na stopy możesz założyć skarpetki. Więcej o piżamkach dwuczęściowych dowiesz się z artykułu: Jaka piżamka dwuczęściowa dla dziecka?
Pora roku
Rozróżniaj piżamki i kołderki stosownie do pory roku.
Cieńsza bawełna, krótkie rękawy latem, Grubsze długie zimą.
Temperatura w pomieszczeniu zmienia się wraz z porą roku.
Flanela i Frotte
Piżamki i pościele z flaneli i frotte stosuj tylko
wtedy, gdy w pokoju jest naprawdę zimno. Nie ma sensu niepotrzebnie
przegrzewać dziecka. Przegrzewanie jest równie niebezpieczne, co
wychładzanie. Nie wiem, czy wiesz, ale dziecko może kaszleć przez
podwyższoną temperaturą ciała?
Fazy snu
Nasze ciało zmienia temperaturę w trakcie snu – organizm się wycisza i temperatura ciała spada. Zaraz, gdy się położymy i w pierwszej fazie snu jest nam gorąco, później temperatura się normuje. Dlatego przykryj malucha, jak już na dobre zaśnie.
Śpi z rodzicami
Jeżeli dziecko śpi rano między wami i jest odkryte, to nic dziwnego. Ma obok siebie dwa naturalne grzejniki. Nie potrzebuje wtedy okrycia.
Śpiworki
Jest to dobre i skuteczne rozwiązanie. Śpiworki zapobiegają odkrywaniu i wychłodzeniu, ale jest pewien problem. Dzieci nie chcą w nich spać, ponieważ krępują ruchy. Gdy czują, że jest im gorąco, nie mogą nic z tym zrobić. Za małe śpiworki krepują ruchy, za duże się plączą. Większe dzieci w ogóle nie chcą o nich słyszeć. Innym rozwiązaniem jest koc-śpiwór np. jak ogon ryby, ale nadal jest to śpiwór. Możesz sprawdzić, jak Twoje dziecko zareaguje na takie rozwiązanie.
Klipsy i inne sposoby
Dobrym rozwiązaniem są klipsy do pościeli, które utrzymują kołderkę na swoim miejscu. Gdy nie masz klipsów, a dziecko śpi w łóżeczku, możesz kołderkę przywiązać do szczebelków. Tylko dopilnuj, żeby dziecko nie miało dostępu do sznurków, ponieważ może zrobić sobie krzywdę. Kołderka może być również mocowana do prześcieradła. A jeśli masz większą kołderkę, możesz wsunąć jej brzegi pomiędzy łóżko a materac, przyciskając ja tym samym. Innym rozwiązaniem są komplety pościeli do łóżeczek, w których kołderkę można na suwak przypiąć do ochraniacza.
Piżamki i pajacyki
Testy
Musisz przeprowadzić testy. Zmniejsz temperaturę w pokoju i zobacz, czy maluch dalej będzie się odkrywał. Zmniejsz ilość warstw ubrania i przykryć. Sprawdzaj, temperaturę karku i klatki piersiowej. Wypracowane w ten sposób wnioski mogą przyczynić się do tego, że będziecie przesypiać całą noc. Kolejne noce będą przyjemnością.
Zimnolubne i ciepłolubne
Każde dziecko jest inne. Jednemu będzie za gorąco, innemu za zimno. Musisz sama dopasować odpowiednią temperaturę w sypialni dziecka oraz ilość warstw, w jaką go ubierasz i przykrywasz.
Podsumowanie
Najczęściej przyczyną odkrywania się dziecka jest zbyt wysoka temperatura pod kołderką. Dziecku jest za gorąco i próbuje sobie z tym poradzić. Ilość warstw i wygoda, również ma ogromne znaczenie. Każde dziecko jest inne – jedno ciepłolubne, drugie zimnolubne – sama musisz sprawdzić, jaki ubiór i temperatura będzie najlepsza. Najczęściej maluchowi wystarczy bawełniana piżamka lub pajacyk i kołderka. Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, zapisz się na newsletter. Będę informował Cię na bieżąco o nowych artykułach i nowościach w sklepie. Zapisz się i nie zwlekaj.
Brak komentarzy:
Publikowanie komentarza